Хомољски мотиви
“Хомољски мотиви” су најпознатија туристичко-културна манифестација у општини Кучево, која је одавно добила републички значај. Ова јединствена смотра изворног народног стваралаштва источне Србије се непрекидно одржава од 1968. године и представља једну од најстаријих манифестација те врсте у Србији. Значај и квалитет манифестације доказују и добијена престижна признања – “Вукова награда” и “Туристички цвет Србије”. По угледу на “Хомољске мотиве” у Србији су касније ницали бројни сабори и смотре, али је Смотра у Кучеву ипак задржала примат. То је смотра традиције, обичаја и културе, која се на овим просторима вековима чува и негује.
Централни део манифестације одржава се увек у суботу са програмом који обухвата:
- продајна изложба хомољског сира и меда,
- “Златне руке”- изложба традиционалних народних јела,
- базар старих заната,
- демонстрација старог начина испирања злата на Пеку,
- дефиле учесника Смотре улицама Кучева,
- наступ народних уметника, група и солиста,
- представљање Мис Јоргована,
- концерт популарних естрадних личности
У суботу, централног дана Смотре биће укључени и додатни садржаји, од којих су неки представљени и прошле године:
- изложба “Сеоска дворишта” – представљање месних заједница,
- концерт “Дечје народно стваралаштво”
- уручење награда у такмичењу Најлепше двориште и тераса Кучева
- представљање Мис Јоргована
Током читаве манифестације одржавају се концерти, изложбе и други пригодни програми.
“Хомољски мотиви” представљају манифестацију која је од пресудног значаја за развој културно-манифестационог туризма у општини Кучево. Осим забавно-трговачког карактера, који по свему подсећа на традиционална народна окупљања протеклих времена, ова манифестација на којој наступа близу 1000 учесника, има и веома осмишљен садржај. Она обухвата извођење народних песама и игара, изложбу радова домаће радиности, такмичење у спремању народних јела хомољског краја, избор најлепше чобанице, изложбу пољопривредних производа, наступе познатих естрадних уметника… На овој манифестацији се приказују изванредни облици народне музичке традиције: ведре и темпераментне влашке игре, али и мирне и распеване мелодије, ритуалне игре и песме везане за практичан живот и свакодневне потребе, посебно обликовани народни инструменти, и све то заједно уткано је у народне обичаје, ношњу, амбијент…
”Хомољски мотиви” су сачували од заборава древне народне игре као што су ,,Шокрц”, ,,Стара Влајна”, ,,Препишор”, песме: ,,Зелен ора пао на орање’’, ,,Играли се коњи врани’’, ,,Ај Марија лападуре’’, ,,Оф љана мја’’, древне инструменте као што су бушин, дудурејш, гајде, дромбоље…”Хомољски мотиви” су сачували од заборава и предивне народне ношње: зобун, тканице, чарапе, сукње, шукуре, кецеље, прслуке, мараме и огромне хомољске шубаре.